To s jakou přesností nastavíte nabídkovou cenu hraje velkou roli v tom jak rychle a dobře svou nemovitost nakonec prodáte. Zvláště v dnešní době, kdy ceny nemovitostí stoupají prudce nahoru se Vám může lehce stát, že cenu neodhadnete správně.
Jak tedy správně nastavit nabídkovou cenu nemovitosti?
Není to tak jednoduché. Zcela 100% odhad tržní ceny nemovitosti nelze předem určit. Dejme tomu, že prodáváte byt 2+1 po rekonstrukci. Jeden kupující hledá přesně takový byt v ceně do 2,8 mil. a druhý je ochoten zaplatit i 3 mil. za byt po rekonstrukci. Další zájemce chce kvůli rodině zůstat v dané lokalitě a zaplatil by za něj i 3,1 mil. Je tedy velice důležité znát aktuální situaci na trhu, vědět co kupující hledají a především se v dané lokalitě dobře orientovat. Nabídkovou cenu je třeba odhadnout co nejlépe, aby nemovitost přilákala co nejvíce zájemců.
Příliš vysoká cena:
Pokud cenu nastavíte příliš vysoko, bude vaše nabídka v konkurenci spíše vyvolávat nedůvěru. Zbytečně se tím ochudíte o možné zájemce, kteří by se Vám ozvali, ale z důvodu nadhodnocení, tak neučiní. Prodej nejen dlouho potrvá, ale postupným snižováním ceny nakonec dojdete na mnohem nižší částku. To z toho důvodu, že vaši nemovitost kupující již v inzerci viděli, dobře ji znají a tedy není tak atraktivní. Postupné zlevňování kupce navíc spíše odradí. Z takové nemovitosti se potom může stát tzv. ležák, který se těžko prodává, nebo se dokonce stane neprodejným.
Příliš nízká cena:
Říkáte si, že tedy raději začnete nemovitost nabízet za nižší prodejní cenu? Ani podhodnocení ceny nemovitostí není dobrý nápad. Budete mít o to těžší startovací pozici, pokud budete chtít získat více peněz v případě zájmu více kupujících. Proč by jste měli přicházet o statisíce?
Správný odhad nemovitosti hned na začátku vzbuzuje v kupujích důvěru a vám dává velký prostor pro následné vyjednávání.